Tropical Marine Power Easy Magnesium 500 ml
00005105
Cena:29,95PLN
Ilość: kg.
Producent:
Tropical
Udostępnij:

MARINE POWER EASY MAGNESIUM

MARINE POWER EASY MAGNESIUM służy do podnoszenia poziomu magnezu w akwarium morskim. Preparat ten przeznaczony jest głównie do mniejszych zbiorników z przewagą korali miękkich.

Znaczenie Mg w akwarium
Magnez jest ilościowo trzecim po sodzie i chlorkach makroskładnikiem wody morskiej. Jego obecność istotnie wpływa na dostępność wapnia i strontu dla kalcyfikacji korali (SPS/LPS) oraz dla wielu organizmów morskich, jak np. ślimaki, małże. Magnez jest ważnym biopierwiastkiem dla organizmów morskich, ponieważ uczestniczy w wielu procesach metabolicznych.

Optymalny poziom Mg
Poziom magnezu w wodach na rafach koralowych wynosi około 1280-1320 mg/l. W większości domowych zbiorników morskich poziom magnezu powinien być utrzymywany w podobnym zakresie, na możliwie stałym poziomie. Przekroczenia rzędu 10-15% nie są niebezpieczne dla obsady akwarium, choć mogą stresować korale.

Zastosowanie preparatu MARINE POWER EASY MAGNESIUM
W prawidłowo funkcjonującym akwarium morskim jonów Mg stale ubywa, głównie na skutek procesu kalcyfikacji. Mimo że magnez nie jest głównym składnikiem szkieletu korali, jego jony często są wbudowywane w szkielet i w przypadku niektórych gatunków korali magnez stanowi ponad 3% struktury szkieletu. Dodatkowo magnez zapobiega nadmiernemu wytrącaniu się węglanu wapnia. Ubytek magnezu powinien być codziennie uzupełniany za pomocą preparatu MARINE POWER EASY MAGNESIUM. Konsumpcja magnezu zależy od wielu czynników, takich jak: temperatura wody, oświetlenie, rodzaj obsady w akwarium i inne, a jego poziom wymaga regularnego sprawdzania. Dlatego suplementacja Mg musi być stale kontrolowana i dopasowywana do potrzeb akwarium. Do określenia poziomu magnezu polecamy MARINE POWER XACT TEST MAGNESIUM. Dzięki niemu w łatwy sposób można określić aktualny poziom Mg oraz jego ubytek np. w ciągu tygodnia.

Określanie średniego dobowego ubytku Mg
Jeśli akwarium zamieszkują głównie korale miękkie, dzienna konsumpcja Mg może być niewielka i może różnić się każdego dnia, dlatego zalecamy obliczenie średniego dobowego ubytku Mg. W tym celu należy wykonać dwa pomiary poziomu magnezu w odstępie 4-5 dni. Ważne jest, aby oba pomiary wykonać mniej więcej o tej samej porze dnia oraz aby podmiana wody (jeśli jest wykonywana co tydzień) została zrobiona w odstępie co najmniej 24 godzin od obu pomiarów. Dzięki temu nie wpłynie ona znacząco na wynik. W prawidłowo funkcjonującym akwarium pierwszy wynik Mg powinien być wyższy niż drugi. Następnie odejmujemy drugi wynik od pierwszego, a uzyskaną wartość dzielimy przez liczbę dni (minus 1), w odstępie których robiliśmy pomiary.

Przykład:
Dzień 1: Mg = 1340 mg/l
Dzień 5: Mg = 1300 mg/l
Spadek Mg = 1340 - 1300 = 40 / 4 dni = 10 mg/l na dobę
Wynik oznacza, o ile należy zwiększyć dobową suplementację Mg. Jeśli uzyskany wynik jest równy 0, suplementacja Mg nie jest wymagana.
Należy pamiętać, że konsumpcja magnezu będzie rosła wraz ze wzrostem korali oraz innych bezkręgowców w akwarium. Dlatego taki proces należy powtórzyć co kilka tygodni.

Dawkowanie
Dawkowanie preparatu MARINE POWER EASY MAGNESIUM zależy od dobowego ubytku magnezu. Jedna pełna nakrętka preparatu zwiększy poziom magnezu jednorazowo o około 20 mg/l w 100 l wody. Dawkowanie dla większych zbiorników jest przedstawione w tabeli.

mg / l

100 l

 200 l

300 l

400 l

500 l

½ nakrętki (10 ml)

10

5

3,5

2,5

2

1 nakrętka (20 ml)

20

10

7

5

4

2 nakrętki (40 ml)

40

20

13

10

8

3 nakrętki (60 ml)

60

30

20

15

12
Zawartość nakrętki należy wlać do akwarium w okolice pompy cyrkulacyjnej tak, aby płyn jak najszybciej został rozprowadzony po akwarium.
Przy wyższej konsumpcji magnezu zalecamy użycie preparatu MARINE POWER ADVANCED MAGNESIUM.
Z uwagi na potencjalny stres dla korali dzienne zwiększenie Mg nie powinno przekraczać 80 mg/l.


Uwaga: Zarówno nadmiar, jak i niedobór magnezu może być szkodliwy dla bezkręgowców morskich, dlatego należy regularnie kontrolować poziom magnezu w akwarium.