Tropical Marine Power Easy Calcium 500 ml
00005102
Cena:29,95PLN
Ilość: kg.
Producent:
Tropical
Udostępnij:

MARINE POWER EASY CALCIUM

MARINE POWER EASY CALCIUM służy do podnoszenia poziomu wapnia w akwarium morskim i przeznaczony jest głównie do mniejszych zbiorników z przewagą korali miękkich.

Znaczenie Ca w akwarium
Wapń to jeden z głównych makroskładników wody morskiej. Jest niezmiernie ważny dla prawidłowego wzrostu korali kalcyfikujących (SPS/LPS) oraz dla wielu organizmów morskich, jak np. ślimaki, małże. Organizmy te pobierają wapń bezpośrednio z wody, dlatego zbyt duży deficyt wapnia może nie tylko spowolnić ich wzrost, ale również negatywnie wpłynąć na ich kondycję i zdrowie.

Optymalny poziom Ca
Poziom wapnia w wodach na rafach koralowych wynosi około 390-420 mg/l. W większości domowych zbiorników morskich poziom Ca powinien być utrzymywany na możliwie stałym poziomie, w zakresie 380-440 mg/l.

Zastosowanie preparatu MARINE POWER EASY CALCIUM
W prawidłowo funkcjonującym akwarium morskim jonów Ca stale ubywa, głównie na skutek konsumpcji węglanu wapnia. Węglany zużywane są nie tylko przez korale kalcyfikujące (SPS i LPS), ale również przez mięczaki (ślimaki, małże) oraz glony wapienne. Ubytek wapnia należy codziennie uzupełniać za pomocą preparatu MARINE POWER EASY CALCIUM . Konsumpcja wapnia zależy od wielu czynników, takich jak: temperatura wody, oświetlenie, rodzaj obsady w akwarium i inne, a jego poziom wymaga regularnej kontroli. Im bardziej optymalne warunki w akwarium, tym szybciej będą rosły korale i tym szybciej będą zużywały wapń z wody. Dlatego suplementacja Ca musi być stale kontrolowana i dopasowywana do potrzeb akwarium. Do określenia poziomu wapnia polecamy MARINE POWER XACT TEST CALCIUM. Dzięki niemu w łatwy sposób można określić aktualny poziom Ca oraz jego ubytek, np. w ciągu tygodnia.

Określanie średniego dobowego ubytku Ca
Jeśli akwarium zamieszkują głównie korale miękkie, dzienna konsumpcja Ca może być niewielka i może różnić się każdego dnia, dlatego zalecamy obliczenie średniego dobowego ubytku Ca. W tym celu należy wykonać dwa pomiary Ca w odstępie 4-5 dni. Ważne jest, aby oba pomiary wykonać mniej więcej o tej samej porze dnia oraz aby podmiana wody (jeśli jest wykonywana co tydzień) została zrobiona w odstępie co najmniej 24 godzin od obu pomiarów. Dzięki temu nie wpłynie ona znacząco na wynik. W prawidłowo funkcjonującym akwarium pierwszy wynik Ca powinien być wyższy niż drugi. Następnie odejmujemy drugi wynik od pierwszego, a uzyskaną wartość dzielimy przez liczbę dni (minus 1), w odstępie których robiliśmy pomiary.

Przykład:
Dzień 1: Ca = 420 mg/l
Dzień 5: Ca = 400 mg/l
Spadek Ca = 420 - 400 = 20 / 4 dni = 5 mg/l na dobę
Wynik oznacza, o ile należy zwiększyć dobową suplementację Ca. Jeśli uzyskany wynik jest równy 0, suplementacja Ca nie jest wymagana.
Należy pamiętać, że konsumpcja Ca będzie rosła wraz ze wzrostem korali oraz innych bezkręgowców w akwarium. Dlatego taki proces należy powtarzać co kilka tygodni.

Dawkowanie
Dawkowanie preparatu MARINE POWER EASY CALCIUM zależy od dobowego ubytku wapnia. Jedna pełna nakrętka preparatu zwiększy poziom wapnia jednorazowo o około 40 mg/l w 100 l wody. Dawkowanie dla większych zbiorników jest przedstawione w tabeli.

mg / l

100 l

 200 l

300 l

400 l

500 l

½ nakrętki (10 ml)

20

10

7

5

4

1 nakrętka (20 ml)

40

20

13

10

8

2 nakrętki (40 ml)

80

40

27

20

16

3 nakrętki (60 ml)

120

60

40

30

24

Zawartość nakrętki należy wlać do akwarium w okolice pompy cyrkulacyjnej tak, aby płyn jak najszybciej został rozprowadzony po akwarium.
Przy wyższej konsumpcji Ca zalecamy użycie preparatu MARINE POWER ADVANCED CALCIUM. Z uwagi na potencjalny stres dla korali dzienne zwiększenie Ca nie powinno przekraczać 30 mg/l.
Uwaga: Zarówno nadmiar, jak i niedobór wapnia może być szkodliwy dla bezkręgowców morskich, dlatego należy regularnie kontrolować poziom wapnia w akwarium.