Filtracja w akwarium (rodzaje filtrów)

Dodano:2020-11-23
Kategorie:Porady

Filtracja w akwarium (rodzaje filtrów)

Jednym z najważniejszych elementów akwarium jest jego filtracja. W zależności od wielkości naszego zbiornika można zastosować różne metody filtracji, a co za tym idzie – różne filtry.

Aby filtracja była skuteczna, należy pamiętać, że filtr powinien przepuszczać całą wodę ze zbiornika przez filtr co najmniej cztery razy w ciągu godziny. Wybierając swój system, zwróć uwagę na to, jaki rodzaj filtracji oferuje – biologiczny, chemiczny a może tylko mechaniczny? Niektóre systemy łączą różne formy filtracji, co przynosi odmienny skutek, dlatego warto dobrze przemyśleć czego potrzebuje posiadany rodzaj akwarium. Dostępne są filtry


__5592_0__44__420px_4048_1

  • Wewnętrzne – używane w małych i nano akwariach. Filtry wewnętrze to pierwsze filtry akwariowe stosowane w awariach domowych. Składają się z głowicy, w której znajduje się wirnik napędzający wodę, a jej wlot nakładana jest gąbka lub pojemnik z wkładem filtracyjnym. Wiele filtrów wewnętrznych to kompaktowe jednostki, które przyklejają się do szkła wewnątrz akwarium, gdzie pełnią funkcję filtra mechanicznego. Niektóre typy wymagają pompy powietrza i przewodu powietrza, aby wytworzyć niezbędny ruch do przepuszczenia wody przez filtr. Systemy te tworzą pęcherzyki powietrza, które również poprawiają filtrację chemiczną i biologiczną. Największym atutem tego typu filtracji jest cena oraz prosty montaż. Ze słabych stron, jakie trzeba wymienić jest oczywiście fakt, że filtr znajduje się wewnątrz akwarium, co może psuć jego wygląd. Dodatkowo filtry wewnętrzne potrzebują częstego czyszczenia oraz pracują stosunkowo głośno.

    __A219_product-1-380x380___4011708231364__120664_fotoopak_360

  • Kanistrowe (kubełkowe) – stosowane w średnich i dużych zbiornikach, szczególnie jeśli mamy od czynienia z akwarium morskim lub z wieloma żywymi roślinami. Filtry kanistrowe, są zewnętrzną instalacją wodną, które umożliwiają użycie wszystkich form filtracji. Woda wpływa do kanistra wypełnionego materiałem filtracyjnym przez rurę wlotową znajdującą się na dnie kanistra, przepływa przez materiał i jest zwracana do akwarium rurą powrotną. Woda jest zmuszona do cyrkulacji, przez pompę, która zwykle jest zainstalowana na górze kanistra. Zaletami tych filtrów, jest przede wszystkim wysoka jakość oraz możliwość zainstalowania dużej ilości materiału filtrującego bez zabierania wewnętrznej przestrzeni akwarium. Dodatkowo, dzięki zewnętrznej formie filtracji można zaoszczędzić sporo miejsca w akwarium. Wadami filtrów kanistrowych są większe koszty oraz dość trudny demontaż oraz konserwacja. Istnieje również ryzyko wycieku wody.

    __tida0__A615_AQ_PowFil_265l_70gal_CA___4011708201442

  • Kaskadowe, często spotykane jako „filtry zawieszane” lub „przelewowe” – są filtrami najczęściej stosowanymi w małych i średnich akwariach. Oprócz walorów estetycznych, kaskada jest doskonałym filtrem pośrednim, pomiędzy filtrem kubełkowym zewnętrznym, a filtrem wewnętrznym. Dzięki tym filtrom, mamy doskonalą filtrację mechaniczna, chemiczną i biologiczną. Standardowy filtr kaskadowy jest zawieszony z tyłu akwarium i zasysa wodę przez rurkę syfonu. Takie filtry są proste w instalacji i proste w utrzymaniu. Filtrację mechaniczną uzyskuje się dzięki przepływowi wody przez wkładkę filtrującą. Filtrację chemiczną zapewnia woda przepływająca przez filtr z węglem aktywnym, a filtrację biologiczną zapewniają pożyteczne bakterie, które tworzą się wewnątrz wkładu filtra.

    ___4011708350041_5

  • Podżwirowe – jest to kolejna grupa filtrów, którą stosuje się wewnątrz akwarium. Stosuje się je najczęściej w krewetkariach, gdzie ilość podłoża jest stosunkowo mniejsza od pozostałych rodzajów zbiorników. Wykorzystuje on filtr płytkowy umieszczony pod substratem oraz pompę powietrza, która ciągnie wodę akwariową w dół, przez podłoże, zabierając ze sobą cząstki stałe. Zaletami filtrów podżwirowych, jest przede wszystkim prosta konstrukcja oraz niska cena. Wadą tego produktu, jest fakt, że w momencie zatkania filtra konieczne jest usunięcie żwiru i roślin, co w praktyce oznacza restart akwarium. Ten rodzaj filtrów, możemy spotkać również pod nazwą UGF (Under Gravel Filter)


  • SUMP – ta forma filtracji, jest nieco inna od pozostałych. Filtracja SUMP występuje głównie w zbiornikach morskich w postaci dodatkowego zbiornika, w którym przechowywany jest sprzęt filtracyjny. SUMP-y zazwyczaj znajdują się poniżej zbiornika i używane są jako filtr, a także jako miejsce do przechowywania nieestetycznego sprzętu, jakimi są np. odpieniacze białek czy grzałki. Jedną z największych zalet w filtracji SUMP jest oszczędność miejsca i zwiększenie objętości wody w systemie, dzięki czemu jest on stabilniejszy i mniej podatny na wahania pH i zasolenia. Dodatkowo, SUMP w prosty sposób można przekształcić w refugium (dodatkowy zbiornik podłączony do zbiornika pokazowego), który pomaga odfiltrować nadmiar składników odżywczych. Ponadto, SUMP może również poprawić napowietrzenie wody w akwarium, co jest korzystne dla ryb i może pomóc w uniknięciu epidemii sinic.